Workshop Køge: Mindfulness i hverdag og på job
Workshop Køge
Få inspiration og sparring, og bidrag til at holde netværket kørende.
9.00 – 9.50
Morgenmøde
- Vi træner personlige præsentationer
- Del de gode historier fra jobsøgningen
- Har du brug for hjælp til noget?
9.50 – 10.00
Pause (kaffe, te og vand)
10.00 – 12.00
Workshop v/ Mette Holmbjerg: Mindfulness i hverdag og på job
Ønsker du at skabe indre energi, ro og balance i dit liv? Vi lever i en verden, hvor pausen er blevet en ren luksus! Derfor skal vi selv lære at skabe den. D. 31/1 kommer Mette igen forbi Powerjobsøgerne.
Sidst arbejdede vi med kroppen, nu træder vi et ekstra skridt tilbage: Til at dyrke vågent nærvær.
For kommer vores kommunikation ikke fra et sted af vågent nærvær – så kommer vi til at spille skuespil.
Vi er i vores del af verden hver dag udsat for et enormt sansebombadement. TV og telefoner kaster billeder ud i strømmevis, vi kan knapt se vores byer for reklameskilte, en hørm af parfume slår os i møde i næsten alle forretninger, muzakken simrer i luften i supermarkedet, hvor smagsprøver tilbydes.
Ønsker du ikke at blive revet med i den strøm? Så er mindfulness svaret! Kom til to timers indføring i mindfulness – hvor teori og praksis går hånd i hånd. Vi kommer omkring:
God og dårlig tilstand
Indgange til at finde ro
De tre centre – hoved, krop og hjerte
Mindfulness tilbyder os en direkte vej til vågenhed og nærvær og skaber en frigørelse af adgangen til sindet og til at mærke hjertet og kroppen. Det er ikke kun for ens egen skyld, men for os alle sammen – så vi kan mobilisere den fulde fornemmelse af vores væren.
Jeg hedder Mette Holmbjerg og er mentor i Human Leading. Her har jeg meget ambitiøse og passionerede mennesker i mine ’no-quick-fix’ forløb. Når jeg arbejder med mine menteés, fylder det at turde lære sig selv at kende på ny meget: At genfinde roen, at mærke os selv i den og bevæge os ud i verden derfra – bevidst. Jeg vil glæde mig til at inspirere dig.
12.00 – 12.30
Frokost
12.30 – 13.50
Powerwork
Vi arbejder videre, hvor vi slap i forrige uge.
- Networking og marketing
- Administration
- HR og event
- Drift
13.50 – 14.00
Afslutning
Evaluering og tak for i dag
Praktiske oplysninger
Dato og tid
Torsdag d. 10. marts 2022 kl. 8.45 – 14.00
Dørene åbnes kl. 8.45
Programmet starter kl. 9.00
Sted
Kursuscentret KHS, Køge Handelsskole
Campusbuen 21, 4. sal, lokale 742
4600 Køge
Parkering er gratis ved registrering på 4. sal eller i receptionen.
Medbring
Computer eller tablet
Godt humør
Madpakke og drikkevarer
Har du spørgsmål?
Så skriv til pjskoge@gmail.com
Eventdetaljer
| Start | 10-03-2022 08:45 |
| Slut | 10-03-2022 14:00 |
| Max antal tilmeldte | Ubegrænset |
| Tilmeldingsfrist | 10-03-2022 08:45 |
