Få inspiration og sparring samt mulighed for at arbejde med dine egne materialer.
9.00 – 9.50
Morgenmøde
9.50 – 10.00
Pause (kaffe, te og vand)
10.00 – 12.00
Foredrag v/ Trine Henriksen: Sensitive life
Måske kender du til begrebet ”Særligt sensitiv”? Eller måske har du aldrig hørt om det før!? Mange sensitive er ikke klar over, at de er sensitive. De er såkaldt ubevidst sensitive. De lever ”blot” ofte med en permanent indre skyld og skam over at mærke så meget, som de gør. De kan oven i købet have den opfattelse af sig selv, at de er født ”defekte” her i verden. Og den opfattelse og følelse vil de gøre meget for at skjule.
Især på arbejdspladsen gør de sig umage for at ”passe ind” og undlade at stikke for meget ud. Her arbejder de hårdt på at leve op til krav, forventninger og normer, være ”perfekte” og gøre det ”rigtige”. De knokler for at vise at de dur til noget, og de tror, de skal opbygge en hårdere skal og tage sig sammen. Alt sammen i forsøget på at skjule og lukke af for den enorme mængde følelser de har i kroppen, og ikke mindst hvor udmattede de i virkeligheden er over at gøre netop det. Hvis ikke, så er det helt normalt. Begrebet er nemlig ikke særligt udbredt.
12.00 – 12.30
Frokost
12.30 – 13.50
Powersparring
Vi sparrer og gennemgår de emner du har behov for. Det kan være CV, ansøgning, LinkedIn, jobsamtale eller noget helt andet.
13.50 – 14.00
Afslutning
Evaluering og tak for i dag
Torsdag d. 28. oktober kl. 8.45 – 14.00
Dørene åbnes kl. 8.45
Programmet starter kl. 9.00
Kursuscentret KHS, Køge Handelsskole
Campusbuen 21, 4. sal, lokale 742
4600 Køge
Parkering er gratis ved registrering på 4. sal eller i receptionen.
Computer eller tablet
Godt humør
Madpakke og drikkevarer
Så skriv til kontakt@pwjs.dk
| Start | 28-10-2021 08:45 |
| Slut | 28-10-2021 14:00 |
| Max antal tilmeldte | Ubegrænset |
| Tilmeldingsfrist | 28-10-2021 08:45 |